Warsztaty w Baborówku

Categories: Aktualności,Aktualności Edukatornia Szamotuły

Warsztaty w Baborówku

Konie, stara kuźnia, kominek-sceneria mało warsztatowa, ale okazała się znakomitym miejscem do pogłębiania umiejętności uczenia innych.

Piątek rozpoczęliśmy od zajęć integracyjnych. Ustaliliśmy zasady pracy na warsztatach tzw. „kontrakt” oraz omówiliśmy program warsztatów. Poznawaliśmy również siebie nawzajem.  Okazało się, że pomimo całkiem długiej współpracy z wieloma osobami  jeszcze sporo o sobie nie wiemy. Była to też znakomita okazja do zintegrowania się z nowymi członkami naszego zespołu. Rozmowy w parach i prezentacja „reklamy” drugiej osoby pozwoliła nam dowiedzieć się ciekawych rzeczy o sobie nawzajem. Zajęcia  zakończyliśmy budowaniem wierz, co pozwoliło popracować w grupach pod presją czasu. Kolacja oraz wieczorno-nocne rozmowy zakończyły pierwszy dzień.

W sobotę nieco niewyspani ale zwarci i gotowi stawiliśmy się po śniadaniu w starej kuźni zamienionej na salę warsztatową. Gorąca herbata i kominek okazały się niezbędne ze względu na chłodny i pochmurny dzień. Warsztaty rozpoczęliśmy od gry karcianej, która pokazała jak ważne jest planowanie. Oba zespoły podzieliły karty miedzy siebie szybciej, gdy miały czas na planowanie. Z takim nastawieniem przeszliśmy ochoczo do planowania wydarzeń przewidzianych w projekcie.  Podzieliliśmy się na 3 zespoły i odpowiadaliśmy na bardzo istotne pytania:

Co chcemy osiągnąć?

Jak to zrobimy?

Jakie widzimy ryzyko?

Na tym zakończyliśmy integracyjno-animacyjną część warsztatów.

Kolejny rozdział wyjazdu dotyczył pracy nad umiejętnościami uczenia innych.

Rozpoczęliśmy od rozpisania różnic między uczeniem się tradycyjnie i przez metody aktywne. Kolejne ćwiczenia przybliżały nas do kulminacyjnego punktu warsztatów, który nastąpił w niedzielę. Nie uprzedzając jednak faktów w sobotę wspólnie:

– określiliśmy plusy i minusy pracy w grupach, burzy mózgów i odgrywania ról

– określiliśmy jakie kompetencje powinien mieć dobry trener/ka

– dowiedzieliśmy się jakie proporcje w komunikacie kierowanym do innych to przekaz werbalny, niewerbalny i pozawerbalny

– doświadczyliśmy improwizowanej prezentacji pod presją czasu

– obserwowaliśmy facylitację dyskusji próbując nazwać stosowane techniki facylitacji

Na koniec określiliśmy, kto w kolejnym dniu będzie facylitował dyskusję a kto przedstawi prezentację na wybrany temat.  Dzień zakończyliśmy ewaluacją, ogniskiem, kiełbaskami, pyrami oraz śpiewem.

Niedziela.
Jeszcze bardziej niewyspani, a niektórzy nawet przeziębieni, stawiliśmy się dzielnie w starej kuźni. Chwila na przygotowanie i rozpoczęliśmy dyskusje, a później prezentacje. Kamera wszystko nagrała przy okazji dodając coś od siebie – nieprzyjemne buczenie, co utrudniało nieco oglądanie nagrania.

Niezrażeni trudnościami przystąpiliśmy do przekazywania informacji zwrotnych, które dały dużo przemyśleń i dobrej energii.

Warsztaty zakończyliśmy ewaluacją na świeżym powietrzu, ponieważ nad Baborówkiem pokazało się przyjemne ciepłe słońce.

Galeria zdjęć

2014-04-06 13.12.18

Author: jacek.sanko

Dodaj komentarz