Gra planszowa Poskramiacze Globalnych Wyzwań

Opis gry

Uczestnicy poruszają się po planszy od pola Start do pola Meta. Po drodze odpowiadają na pytania i stosują się do sytuacji. Wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza dotrze do Mety.

Celem gry jest uświadomienie zależności globalnych między bogatą północą a biedniejszym południem.

Przebieg gry

W zależności od liczby uczestników na drużyny max 4 osobowe min 1 osobowe. Optymalna liczba drużyn to 4. Możecie wybrać jedną osobę jako mistrza gry. Drużyny poruszają się po planszy o określoną liczbę oczek wyrzuconych kostką.

Apka kostki na androida: https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.mardut.kostka

kostka na www: http://www.losowe.pl/kostka

Plansza składa się z:

  • pustych pól – gdy drużyna stanie na tych polach, nic się nie dzieje, uczestnicy czekają na swoją następną kolejkę
  • pól pytań oznaczonych znakiem ? – gdy drużyna stanie na tych polach jedna osoba z drużyny przeciwnej  lub mistrz gry zadaje kolejne wolne pytanie znajdujące się na http://ibras.org/pytania Po poprawnej odpowiedzi drużyna stoi w miejscu i czeka na swoja kolejkę, przy błędnej – traci jedną kolejkę.
  • pól sytuacji oznaczonych znakiem ! – gdy drużyna stanie na tych polach jedna osoba z drużyny przeciwnej  lub mistrz gry czyta pierwszą wolną sytuację na http://ibras.org/sytuacje Po zapoznaniu się z treścią sytuacji, drużyna postępuje zgodnie z instrukcją w niej zawartą – posuwa się do przodu bądź stoi kilka kolejek.

Grę rozpoczyna ta drużyna, która wyrzuci więcej oczek kostką.

P1100013

polski

 

Gra powstała w ramach projektu „Edukatornia na rzecz rozwoju”, realizowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2015 r

 

 

 

 

 

Gra udostępniona jest na licencji Creative Commons–Uznanie autorstwa 3.0 Polska