Biblioteka – dodaj do ulubionych

to projekt który ma zintegrować mieszkańców gminy Rokietnica i zachęcić ich do czytania i odwiedzania rokietnickiej biblioteki.

Zespół EDUKATORNI działający przy Fundacji IBRAS (składający się z aktywnej młodzieży) oraz Biblioteka Gminna im. Marii Konopnickiej w Rokietnicy zorganizują 7 ciekawych wydarzeń:

 

1. Mural przed Biblioteką w Rokietnicy    29 sierpień od 16:00 i kontynuacja 30 sierpnia od 11:00

Wydarzenie, które będą współtworzyć mieszkańcy Rokietnicy. Zorganizujemy dzień graffiti pod okiem instruktora mieszkańcy miasta będą mogli namalować element muralu. Tematem przewodnim będą książki. Wydarzenie to będzie miało charakter integrujący mieszkańców, pokazujący niebanalną stronę działań wokół biblioteki.

Przyjdź zobacz jak się robi profesjonalny mural i zostaw swój ślad.

2. Wspólne grillowanie i czytanie zakazanych książek 30 sierpień  od 11:00

Wydarzenie dla społeczności lokalnej na którym pokażemy jakie książki były niegdyś uznane za zakazane, jak dziś traktuję się taką literaturę, dlaczego słowo pisane może być uznane za na tyle niebezpieczne, by zakazywać jego czytania.

Weź swój grill lub wypożycz na miejscu.

Posłuchaj jak aktor z Teatru Nowego czyta zakazane książki.

Poczytaj o zakazanych książkach i wypożycz je.

Weź udział w loterii do wygrania min.:

– książki, kubki i inne gadżety oraz

– 20 e-booków książki Marka Wałkuskiego „Wałkowanie Ameryki” wartość jednego 27,9zł do wykorzystania w księgarni www.ebookpoint.pl

3. PRZYSTANEK KSIĄŻKA podczas Rokietnickiego Rumpucia  6 wrzesień

Promocja Biblioteki oraz czytelnictwa podczas Rokietnickiej Imprezy RUMPUĆ. Podczas tego wydarzenia wystawimy kram z książkami.

Będzie można wyrobić  kartę biblioteczną.

Dzieci będą wykonywać specjalne okolicznościowe zakładki z cytatami. Będziemy również malować twarze.

Dla starszych dzieci zorganizujemy gry i zabawy takie jak:

a) skakanie na skakance

b) skakanie na plikach

c) pod rzucanie piki (nożnej)

e) skakanie (guma)

Chętni będą losować zadnie, które mają wykonać. Jeżeli im się uda dostaną „order” i lizaka.
Można będzie wziąć udział loterii i wygrać atrakcyjne nagrody.

Będziemy mieć również namiot z niebanalnymi  grami planszowymi takimi jak:

Chłopska Szkoła Biznesu http://csb.mik.krakow.pl/opis-gry/

BELFEDAR  http://blogiceo.nq.pl/belfedar/zasady/wyzwania/

Rozegraj miasto http://konsultacje.um.warszawa.pl/content/gra-edukacyjna-rozegraj-miasto

Magnaci http://www.gamesfanatic.pl/2014/05/05/boze-igrzysko-magnaci-czyli-el-grande-spotyka-gre-o-tron/

Zorganizujemy również „kocykowanie” . Będzie można wypożyczyć (lub przynieść własny) koc do posiedzenia sobie z rodziną lub znajomymi, na trawie.

4. Akcja podaruj innym swoje DOBRE STRONY (zbieranie książek dla biblioteki) 1 sierpień – 31 listopad

W szkołach, przychodniach, sklepach i innych miejscach publicznych stworzymy specjalne stoiska gdzie będzie można zostawiać książki. Zebrane książki zostaną skatalogowane i opisane, zaś każdy kto przyniesie książkę zostanie poproszony o to by na jej pierwszej napisać jej „recenzje” oraz to jaką role odegrała ona w jej/jego życiu. Dzięki temu książka nabierze osobistego charakteru, stanie się czymś więcej niż zbiorem zapisanych kartek. Ma to uświadomić zarówno tym którzy książki oddają jak i tym którzy się z nimi zetkną, jak słowo pisane może poruszać i wpływać na nasze życie.

5. Gra miejska – „Z KSIĄŻKĄ ZA PAN BRAT” 11 październik

Nawiązująca do książek lub Quest. Gra miejska to forma rozrywki, w której istotnym elementem jest przestrzeń miejsca z jej wieloma kontekstami. Podczas naszej gry miejskiej nawiążemy do literatury i pokarzemy graczom ciekawe miejsca Rokietnicy. Scenariusz stworzą wolontariusze Edukatroni. W grze uczestniczyć będą min. 6 zespołów (od 3 do 8 osób).

6. „Święto biblioteki” Bal Andrzejkowy   29 listopad

Temat przewodni: postacie literackie (obowiązkowe  przebranie). Na balu będzie min. 50 osób. Wydarzenie będzie miało wyjątkowy charakter i oprawę – podczas zabawy odbędą się konkursy literackie, profesjonalny wodzirej wprowadzi przybyłych gości w świat książek i przybliży historie gminnej biblioteki. Na bal zaproszone zostaną ważne osoby z gminy zaś bilety na to wydarzenie będą rozlosowywane wcześniej podczas organizowanych wydarzeń.

7. CZYTAJ RAZEM Z NAMI CZYLI WSPÓLNE CZYTANIE BAJEK I CIASTECZEK ZAJADANIE

28 listopad – Żydowo

6 grudnia – Krzyszkowo

13 grudnia – Mrowino

Czytanie zimą bajek dzieciom w świetlicach wiejskich gminy Rokietnica. Będzie to również promocja czytania dzieciom. Aby umilić i uatrakcyjnić te wydarzenia czytaniu książek towarzyszyć będzie przygotowanie dla uczestników herbaty z miodem i ciasteczek. Będziemy zachęcać dorosłych do czytania bajek swojego dzieciństwa przybyłym na spotkania dzieciom.

Zajęcia na GW w Gimnazjum i Technikum           15-28 wrzesień

zorganizujemy spotkania w szkołach: liceum i gimnazjum, korzystając ze sprawdzonej metody aktywnych warsztatów włączających młodzież w zajęcia. Spotkania takie odbędą się na lekcjach wychowawczych.

Program warsztatów:

  • powitanie,
  • przedstawienie idei projektu podział na grupy poprzez zabawy (w każdej klasie inaczej tak, żeby osoby które wcześniej miały
  • zajęcia nie poinformowały osób które dopiero będą je mieć), np bezgłośnie ustawienie się wg kolejności urodzenia, losowanie puzzli itp
  • książkowy quiz zabawne
  • pytania dotyczące postaci literackich, zadania dla uczestników
  • dotyczące np wymyślenia alternatywnych losów bohaterów literackich. Łącznie w warsztatach udział weźmie 500 osób, które zostaną zaproszone do zespołu wolontariuszy

Warsztaty dla zespołu wolontariuszy 1-5 Październik

ABC wolontariatu – 4 h szkoleniowych (aspekty prawne, rodzaje wolontariatu, przykłady, case study)  Jak planować i organizować wydarzenia dla społeczności lokalnej – 12 h szkoleniowych. Podczas tych warsztatów zaplanowane zostaną kolejne wydarzenia w ramach projektu, wolontariusze zdobędą wiedzę którą w praktyce wykorzystają podczas planowanych akcji.

Beznazwy-1